Ekspresowo za ptakami po Izraelu – kraju niezwykłym (kwiecień 2014)

1AA
izrael mapa

 

Termin: 9.04 – 12.04.2014

Uczestnicy: Stanisław Czyż, Radosław Gwóźdź, Paweł Kołodziejczyk (jako debiutanci na tej ziemi) i Michał Zawadzki (szczęściarz, bo już po raz kolejny)

Trasa: Tel Aviv lotnisko Ben Gurion – Beer Sheva – Ne’ot ha-Kikkar – Mishmar – Ein  Gedi – Hatseva – Giv’ot Sheizaf – En Yahav – Yotvata – Eilat – Lotan – Tlalim – Nitsana – Ezuz – Nitsana  – Beer Sheva – Zohar – Mishmar – Ein Gedi – PALESTYNA – Mt. Gilboa – Tirat – Kfar Ruppin – Afula – Hadera – Tel Aviv lotnisko Ben Gurion

Pierwsze wrażenia, pierwsze zaliczenia

Lądujemy na lotnisku Ben Gurion pod Tel Avivem. Ciekawe, jak będzie wyglądała nasza rozmowa ze Strażą Graniczną? Podobno są bardzo drobiazgowi, żeby nie powiedzieć upierdliwi, a my praktycznie nie mamy żadnej rezerwacji, w żadnym hotelu. Mamy tylko bilety powrotne 😉 . Pozostaje mieć nadzieję, że spojrzą na nas łaskawym okiem. Tak też się stało. Ubrani w piękne pomarańczowe koszulki wyprawowe z puszczykiem arabskim ładujemy się całą czwórką przed oblicze młodej Pani w mundurze siedzącej za szybą. Michał tłumaczy cel naszego przyjazdu, Pani się uśmiecha, my też. Poszło jak po maśle, czy to za sprawą wdzięku i uroku osobistego Michała, czy też pięknych oczorypnych koszulek, tego nie dociekamy 🙂 .  Z wypożyczeniem samochodu było już znacznie gorzej, choć też w końcu daliśmy sobie radę. Po prostu chciano w jednej z wypożyczalni zabezpieczyć na karcie kredytowej zbyt dużo pieniędzy. Żaden z posiadających karty kredytowej do „bogaczy” nie należał więc poratowaliśmy się u … konkurencji. Uff ! Z wielką ulgą opuszczam zabudowania hali przylotów. Pakujemy się do wypożyczonej renówki i jazda. Mamy kilka godzin aby dotrzeć do skrzyżowania dróg o numerach 90 (główna, łącząca północ z południem Izraela) i 2499.  Tutaj Michał zorganizował spotkanie z Yoavem Perlmanem, który ma nam pokazać lelka pustynnego. Yoav jest zawodowym ornitologiem i jako jeden z nielicznych w Izraelu ma uprawnienia aby poruszać się po zamkniętym, częściowo zaminowanym, obszarze przy granicy z Jordanią, gdzie lelek pustynny występuje w liczbie kilkudziesięciu par. Na miejsce spotkania docieramy prawie 2 godziny wcześniej. Zatrzymujemy się przy przystanku autobusowym. Wychodzimy z auta. Piękne gwiaździste niebo, cisza jak makiem zasiał. Zejście z drogi raczej niemożliwe. Tablice w różnych językach złowieszczą o minach. Trudno ucinamy drzemkę.

WP_20140409_002a
Miny, miny, miny. Nie wygląda to dobrze.

 

Yoav przybywa punktualnie w towarzystwie ładnej Pani i psiaka. Jedziemy za nimi. Docieramy do ogrodzenia z posterunkiem ochrony. Yoav wymienia kilka słów z dyżurującym strażnikiem i wrota się otwierają. Przesiadamy się do Jego terenówki. Zajeżdżamy na jakąś otwartą przestrzeń. Yoav twierdzi, że nie jest to dobra noc na aktywność lelków, jest po prostu zimno. To fakt, my też to odczuwamy. Ale próbujemy. Odtwarzamy głos terytorialny. Nasłuchujemy. JEST!!! Słychać ciche „kjał kjał” z dwóch miejsc.  Niestety ptaki nie dolatują do nas. Obieramy wariant drugi, czyli jazdę po gruntowych drogach i wyszukiwanie w świetle szperacza błyszczących oczu. Już po paru minutach namierzamy pierwszego lelka pustynnego. Niestety nie da się podjechać blisko na fotkę. I tak będzie za każdym przypadkiem. Widzimy podczas naszego „rajdu” w sumie 5-6 ptaków. No cóż nie będzie zdjęć, ale są wrażenia. I to jest chyba najważniejsze 🙂 .

Kończymy objazd „lelkowego królestwa”. Zaczyna świtać. Yoav wskazuje nam miejsca, gdzie możemy odhaczyć kilka interesujących nas gatunków. Informacje o puszczyku arabskim jednak nie są precyzyjne. To chyba taka przewodnicka tajemnica 😉 . Żegnamy się z Yoavem, wnosimy stosowna opłatę za przewodnictwo (zniżka z uwagi na znajomość Yoava z Michałem) i ruszamy na „podbój Izraela”.

WP_20140409_008a
Narada nad mapą. Yoav (ten w środku) „maluje” miejscówki na „grube” gatunki 😉

 

Już po kilku kilometrach zatrzymujemy się, bo naszą uwagę przykuły ogromne ilości jerzyków, które krążyły przy skałach. Okazały się nimi „nasze” jerzyki oraz jerzyki blade (te drugie w znikomym procencie) w liczbie a lekko licząc 10.000 os. Trafiliśmy na migrację 🙂 . Jedziemy dalej. Naszym celem jest Wadi Mishmar. Droga prowadzi m.in. wzdłuż Morza Martwego.

Do wąwozu musimy dotrzeć o przyzwoitej porze. Im później tym goręcej. Nie ma czasu na zatrzymywanie się i podziwianie krajobrazów. Przed wąwozem jest duży parking. Jeszcze praktycznie puściutki. Wbijamy się w wąwóz. Odhaczamy tu m.in. kuropatewki pustynne, szareczki czarnosterne, czarnotki arabskie, żołny wschodnie. Teren wąwozu patrolują kruki kuse. To bardzo dziwnie wyglądający ptak w locie z uwagi na rzeczywiście „kusy” czyli bardzo krótki ogon.

kwiatki
W surowym, pustynnym otoczeniu wiosna też ma tu swoje tzw. pięć minut.
IMG_4528_cr
Kuropatewka pustynna (Ammoperdix heyi)
IMG_4525_cr
Kruk kusy (Corvus rhipidurus)
Merops orientalis 50a
Żołna wschodnia (Merops orientalis)
IMG_4575_cr
Piegża (Sylvia curruca)

 

Im bliżej godzin południowych na niebie pojawiają się migrujące szponiaste. Co prawda główny, bardzo widowiskowy podobno, szczyt migracji tych ptaków przez Izrael przypada wcześniej, ale i nam udało się „załapać na małe co nieco”. Orły stepowe, gadożery, kanie rude, sępy płowe, ścierwniki … piękne zestawienie, a na dodatek w pięknym oświetleniu. Wąwóz okazuje się być miejscem dość chętnie odwiedzanym turystycznie. Zaczyna się robić gwarno i …upalnie. Postanawiamy jechać dalej. Niestety nastawialiśmy się w tym wąwozie na obejrzenie dziwonii synajskiej i trznadla smużkowanego. Tą pierwszą tylko słyszymy, jest daleko. Może gdzieś indziej się uda.

A5
Migrujący orzeł stepowy (Aquila nipalensis)
A6
Migrująca kania czarna (Milvus migrans)
IMG_4723a
W Wadi Mishmar zaczyna robić się tłoczno

 

 Pora coś zjeść. Jedziemy jeszcze kawałek na północ do Ein Gedi. To już tylko rzut kamieniem” i Palestyna. Ein Gedi znany kibuc z uzdrowiskiem, ogrodem botanicznym i Parkiem Narodowym w pobliżu. Miejsce mocno turystyczne. Duży parking zapełniają autokary i nie tylko. Pomimo tłoku i my znajdujemy miejsce biesiadne. Jemy wiktuały z Polski bacznie obserwowani przez czarnotki arabskie. Kręcimy się troszkę po okolicy napotykając koziorożce nubijskie i … góralki abisyńskie.

A1
Koziorożec nubijski (Capra nubiana)
A3
Czarnotek arabski (Onychognathus tristramii)

 

Zregenerowani jedziemy dalej, na południe do Hatsevy. Tutaj przebywała drozdówka czarna. Chodzimy, wabimy, nasłuchujemy. Nic! To znaczy nie ma drozdówki czarnej ale za to mamy chciażby nektarniki palestyńskie i wszędobylskie czajki szponiaste. Powoli zaczyna robić się późno. Kierujemy się w stronę Eilatu, ale wiadomo, że dzisiaj tam nie dotrzemy. Po drodze jeszcze mamy miejscówkę na pokrzewkę arabską i tymale arabskie. Zjeżdżamy z głównej na pustynną drogę prowadzącą do rezerwatu Sheizaf. Ujeżdżamy może kilometr i dalej już raczej naszym samochodem nie ujedziemy. Teren to jakieś wyschnięte wadi, z kępami krzewów i akacji. Tymale namierzamy dość szybko. Jak to tymale, są wścibskie i dają się obserwować z bliska zwabione odtwarzanym ich głosem. Z pokrzewką tak łatwo nie jest. Słońce powoli zbliża się do widnokręgu nadając okolicznym pustynnym wzgórzom niesamowitych barw. Rozłazimy się po wadi. Radek odchodzi daleko. Efekt – my zaliczamy w końcu pokrzewkę arabską. Radek chyba nie będzie mógł spać. Pokrzewka arabska, przynajmniej ta nasza, jest bardzo skryta, niechętnie pokazuje się na zewnątrz krzewów, a i na odtwarzany głos jakoś nie chce zbytnio reagować jak to mają w zwyczaju inne pokrzewki. Na koniec dnia trafiają nam się jeszcze stepówki rudogardłe. Powoli zapadają ciemności. No cóż pora rozejrzeć się za jakimś noclegiem. Znalezienie, tak z marszu miejsca, noclegowego nie jest takie proste i oczywiste w tym kraju a przynajmniej poza miastami. Wielkiego wyboru nie mamy, zjeżdżamy do kibucu Ein Yahav. Tutaj udaje nam się znaleźć nocleg w dość siermiężnych warunkach jak na te kilkadziesiąt euro od osoby. Ale można też coś zjeść (humus mają wyśmienity), napić się piwa. Jest też i duży telewizor, w którym akurat 22 facetów ugania się po zielonej trawie za piłką czyli akurat leci Liga Mistrzów 🙂 .

IMG_4877_cr
Nektarnik palestyński (Cinnyris osea)
Tymal arabski 7
Tymale arabskie (Turdoides squamiceps)
A34
W rezerwacie Sheizaf właśnie zachodzi słońce
A4
„Nasz barłóg”. Bagatela, za kilkadziesiąt eurosów od łebka. Ale klimaty fajne 🙂

Ptasi licznik bije, docieramy do morza

Zbieramy się z naszego „barłogu” kiedy jest jeszcze ciemno. Jemy szybkie „polskie” śniadanie. I w drogę. Ha ! Okazuje się jednak, że główna brama wyjazdowa jest zamknięta. Wokół naszej noclegowni żywego ducha. Fajnie, nie ma co. W końcu miotając się po rozległym terenie znajdujemy jakąś bramę w pola, którą udaje nam się wyjechać na drogę. Wracamy do rezerwatu na pokrzewkę arabską. Przecież Radkowi nie możemy zrobić przykrości. Namierzamy ją dość szybko, ale zachowuje się podobnie jak wczoraj. Najważniejsze, że jest 🙂 .

A7
Śniadanie
IMG_5042_cr
Pokrzewka arabska (Sylvia lucomelaena)

 

Kolejnym naszym celem są znane w świecie ptasiarskim tereny rolnicze Yotvata.  Dwa ogromne pola w kształcie zielonych okręgów wśród pustyni widziane w Google Earth (czyli z góry) sprawiają wrażenie stworzonych przez kosmitów. Ot takie nasze Klewki 😉 . Kilka dni przed naszym przyjazdem przebywała na nich sieweczka długonoga. Przemierzamy ściernisko w jedną stronę, w drugą stronę. Efektem jest turkaweczka czarnogardła. Sieweczka chyba już obrała kierunek na swój „dom”. W pobliżu okrąglaków, przy głównej drodze  korzystamy z możliwości uspokojenia burczących brzuchów w kompleksie handlowo-restauracyjnym z … dużymi figurami krów przed wejściem. Syci docieramy do Eilatu. Kurort, dużo zieleni, atrakcje przy nadmorskiej promenadzie, bogate hotele. Na trawnikach jednak pustawo, najwyraźniej ptaki już przeleciały. Odhaczamy z nowości wrony orientalne, są też i aleksandretty obrożne. W każdym razie szału nie ma. Wymieniamy euro na szekle i jedziemy na K20 czyli zbiorniki wodne przy słupku 20 km drogi nr 90.  A skoro jest woda to muszą być i ptaki. Obserwujemy tu m.in. flamingi, szczudłaki, różnogatunkowe stadka sieweczek i biegusów. Są też i płatkonogi. Nasze obserwacje przerywa kilka samochodów poruszających się wzdłuż grobli. Okazuje się, że to lokalni, młodzi ptasiarze wraz ze swymi rodzicami, swego rodzaju szkółka ornitologiczna, a całość prowadzi Lior Kislev. Chwilkę rozmawiamy, dopytujemy się o wodopój stepówek, po czym Lior proponuje nam, abyśmy pojechali z nimi nad zatokę, a później wrócimy na osadnik gdzie przylatują napić się stepówki prążkowane, gdyż one też są celem Jego grupy. Lepiej trafić się  nam nie mogło. Zajeżdżamy na plażę do Eilatu. Rozstawiamy lunety. W oddali udaje się wypatrzeć dwa burzyki szare oraz lecącego ku brzegowi, bardzo nisko nad wodą chyba już ostatkiem sił, błotniaka łąkowego. Udało mu się 🙂 . Niestety nie widzimy „egzotycznych” mew i rybitw. Jedziemy na stepówki. Docieramy nad niewielki osadnik, z wielką czarna rurą. Wszyscy posłusznie siadamy na grobli w miejscu wskazanym przez Liora. Pokazuje nam gdzie należy się spodziewać stepówek. Ptaki przychodzą (nie przylatują bezpośrednio) do wodopoju o zmroku. A że mamy jeszcze trochę czasu oglądamy to co na osadniku jest. Gatunków całkiem sporo, najwięcej jednak radości sprawiają rybaczki srokate. W końcu stepówki prążkowane przychodzą. Mamy jedną lunetę, zanim się do niej dopchałem ptaków już w tym świetle mój słaby wzrok nie był w stanie dostrzec. Moja złość szybko mija bo przecież wcześniej czy później do Izraela trzeba będzie wrócić i po inne ptaki 😉 . Dziękujemy Liorowi, który udziela nam jeszcze cennych wskazówek co do ptasich miejsc i ruszamy na Pustynię Negev. Przed nami kolejne kilkaset kilometrów.

A21
Turkaweczka czarnogardła (Oena capensis)
A15
Ejlat – jak na kurort przystało – zadbana zieleń, przystrzyżone trawniczki
A16
Ejlat – centrum – nowoczesna architektura
A19
Marina w Ejlacie
IMG_5237_cr
Zagrożona gazela górska inaczej arabska (Gazella gazella)
A18
Zbiorniki wodne przy K20 – flamingi i nie tylko 😉
A14
Lior Kislev (ten z wskazujący coś ręką) oraz jego „ptasia szkółka” no i my ;-). Te dzieciaki mają po … blisko 300 gatunków w Izraelu. SZOK !
A35
North Beach w Ejlacie to nie tylko miejsce do birdwatchingu.
Wrona orientalna (Corvus splendens) – przybysz z Indii
A24
Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri)

Pustynia Negev z „tańczącą” hubarą

No cóż wcześniej czy później organizm zacznie się burzyć na brak snu i niewygody. Musimy stanąć i odpocząć. Obieramy zupełnie przypadkowe miejsce nieopodal drogi i zapadamy w letarg. Nie trwa to jednak długo. Samochód na pustkowiu musi wzbudzić zainteresowanie służb. Tak też jest i z nami. Podjeżdża pod nas policyjny radiowóz, miły Pan w cywilu sprawdza nasze paszporty, pyta się co robimy i gdzie się udajemy. Drugi z Panów, młody w mundurze, może też i miły, ale nie daje tego po sobie poznać. Nie pozwala mu skierowany w nasza stronę karabin maszynowy 😉 .  Przeżywamy tą kontrolę, spać się jakoś odechciało. Jedziemy dalej. Jest jeszcze ciemno gdy docieramy do drogi z Nitsany w kierunku Ezuz. Kultowe miejsce, gdzie można spotkać hubary arabskie. Zaczyna wschodzić słońce. Kogut chukara drze się obwieszczając wstający kolejny dzień. Jedziemy powolutku i wypatrujemy. W pewnym momencie niedaleko od nas zatrzymuje się autokar z którego „wysypują się” ludzie i patrzą gdzieś przed siebie. Stajemy i my. Rozkładamy lunetę i jesteśmy świadkami niesamowitego spektaklu natury. Spektaklu jednego aktora – samca hubary arabskiej. Tego nie da się ot tak opisać. Zobaczcie sami poniższy filmik nakręcony metodą digiscopingu przez Pawła Kołodziejczyka.

A22
Wstaje nowy dzień
IMG_5441_cr
Hubara arabska (Chlamydotis macqueenii) robi nam „a kuku”

Pozostaje tylko żałować, że dystans do hubary był taki duży. Ale mamy drugą szanse. Wypatrujemy po przeciwnej stronie drogi innego osobnika. Jest znacznie bliżej a ukształtowanie terenu pozwala na podejście jej bliżej. Tak też czynimy 🙂 . Zdobywamy w miarę przyzwoite zdjęcia dokumentacyjne. A sama pustynia rozkwitła na żółto po niedawnych opadach i wygląda bajecznie.

A10
Pustynia Negev po opadach deszczu ….
A11
… zażółciła się …
A12
… różnogatunkowym kwieciem …
A13
… przez co nie wyglądała już tak surowo.
A36
Orzełek (Aquila pennata) forma jasna

 

Kręcąc się po pustynnych drogach odhaczamy jeszcze rączaki a nad osadnikami w Nitsanie obserwujemy przelatującą stepówkę białobrzuchą i orzełka włochatego. Po objeździe terenów pustynnych decydujemy się na kolejną wizytę w Wadi Mishmar. Mamy sygnał, że jest tam możliwe spotkanie z puszczykiem arabskim. Podobno chodzenie po zmroku w tym terenie jest zabronione. Podejmujemy jednak ryzyko. Późnym popołudniem docieramy na parking przed Wadi Mishmar. Nie jest już tak upalnie. Wbijamy się  znaną nam już ścieżką prowadzącą w głąb wąwozu. Po ścianach skalnych uganiają się przesympatyczne góralki. Po przejściu może około 2 kilometrów wąwóz zaczyna się  zwężać, w ścianach skalnych dostrzegamy niewielkie szczeliny ze śladami odchodów. Może w którejś  z nich gniazdują puszczyki arabskie ? Postanawiamy wycofać się kilkaset metrów i zaczekać do zmroku. Trwając w oczekiwaniu na ciemności udaje nam się  zaobserwować trznadla smużkowanego. W końcu zrobiło się ciemno, czas zacząć wabić puszczyka. Po kilkunastu minutach oczekiwania w oddali słychać charakterystyczne pohukiwanie. Odzywający się samiec najwyraźniej zbliża się  do nas. W końcu dostrzegamy go na krawędzi grani. W oddali słychać też samicę. Fantastyczna obserwacja 🙂 . Poświata księżyca sprawia, że do samochodu docieramy bez używania latarek. Na parkingu zrobiło się tłoczno. W kilku miejscach rozstawione namioty, trwa w najlepsze grillowanie. Nam zaczyna dokuczać zmęczenie. Docieramy do Ein Gedi. Dalej już chyba nie damy rady pociągnąć. W najbliższym hostelu nie ma miejsc, na dużym parkingu oraz brzegu Morza Martwego jakaś mega impreza pod chmurką, muza, piwo, pełno młodzieży. W końcu znajdujemy skrawek spokojniejszego miejsca. Kimamy.

A33
Góralek abisyński (Procavia capensis syriaca) czyli szaphan (po hebrajsku)
Trznadel smużkowany (Emberiza striolata)
Trznadel smużkowany (Emberiza striolata)
A23
Puszczyk arabski (Strix butleri)

Dzień ostatni – też owocny

Niestety przy siermiężnym birdwatchingu o wygodach trzeba zapomnieć. Nie można powiedzieć żebyśmy się wyspali. Przynajmniej z pobudką nie ma problemów. Skoro świt jesteśmy gotowi do dalszej drogi. Przed nami Palestyna. Wjeżdżamy do zupełnie innego świata. Najpierw oczywiście trzeba pokonać punkt kontrolny, odbywa się to, przynajmniej w naszym przypadku, bardzo sprawnie.
O ile w izraelskiej dolinie Arawy przy drodze nr 90 od śmierci głodowej bądź z pragnienia ratują tylko stacje benzynowe o tyle w Palestynie otoczenie drogi tętni wręcz życiem, zabudowa, sklepy, stragany… od razu kupujemy pieczywo 😉. Po drodze, gdzieś w rejonie odbicia na Jerycho odhaczamy łowca krasnodziobego. Przejazd przez Palestynę nie zajmuje dużo czasu. Raptem to tylko 135 km. Docieramy do górskich obszarów Gilboa. Ponownie jesteśmy we „właściwym” Izraelu. Tutaj jest siedlisko świergotka długodziobego. Dodam tylko że jest to jedno z niewielu znanych miejsc występowania tego niczym szczególnym nie wyróżniającego ptaszka w zachodniej Palearktyce. Po kilku miejscach gdzie zatrzymujemy się i próbujemy go wypatrzeć, wreszcie dostrzegamy siedzącego na czubku jakiegoś badyla ptaka sylwetką odpowiadającemu świergotkowi. Obserwacji dokonujemy z jadącego samochodu, nie ma pobocza żeby się zatrzymać. Droga ostro prowadzi w dół. Decydujemy się obrać wariant ekstremalny. Zjeżdżamy do podnóża stromego zbocza i „łoimy” pod górę. Bardzo szybko zaczyna brakować mi tchu. Paweł nawet obawia się o mój stan zdrowia. Ale to tylko efekt mojej nadwagi 😉. W końcu odnajdujemy „naszego świergotka„. Siedzi sobie na czubku czegoś przypominającego naszą dziewannę i śpiewa. Tak nie ma wątpliwości – to świergotek długodzioby. Do samochodu schodzimy asfaltem. Pozwala mi to dojść do siebie a po drodze widzimy też kolejnego łowca krasnodziobego. Czas upływa nieubłaganie. Musimy się sprężać coby nie spóźnić się na samolot. Kolejnym miejscem które odwiedzamy jest niewielki kompleks stawów koło Kfar Ruppin. Stawów wokół tej miejscowości jest znacznie więcej. Taki odpowiednik naszej Zatorszczyzny. Szybko udaje nam się namierzyć trzciniaka głośnego. Ptak dobrze reaguje na stymulacje ale równocześnie dobrze się kryje, nie ma czasu na lepsze zdjęcia. Kończąc szybkie zwiedzanie stawów na granicy pól obserwujemy grupkę gilaków bladych.

A21a
Świergotek długodzioby (Anthus similis)
A37
Trzciniak głośny (Acrocephalus stentoreus) – i głośny i długodzioby.

 

Jednym z ostatnich miejsc odwiedzanych na izraelskiej ziemi jest stacja ornitologiczna w Kfar Ruppin. Sama stacja jest zamknięta ale w zakrzaczeniach obok gniazduje wróbel palestyński, którego udaje się zobaczyć. W drodze na lotnisko chcemy zahaczyć jeszcze o HaYarkon Park w Tel-Avivie, gdzie do zobaczenia są dwa gatunki majn. Jedną z nich, majnę brunatną, widzieliśmy już wcześniej, w drodze powrotnej z Pustyni Negev. Pozostaje zatem jeszcze majna birmańska. Pobłądziliśmy trochę. Zatrzymujemy się więc przy pierwszym z napotkanych po drodze parków. Jest to niewielki Edith Wolfson Park. To było wyczucie 🙂 . Po kilkuset metrach spacerku alejką parkową na trawniku dostrzegamy oba gatunki majn. To już był ostatni ornitologiczny akcent naszej wyprawy.

A38
Majna brunatna (Acridotheres tristis) z lewej i dwie majny birmańskie (Sturnus burmannicus)
A40
Dudek (Upupa epops)

 

A nie, nie. Nie ostatni  😉 . Dojeżdżamy do lotniska. Na trawniku przy parkingu, gdzie oddaje się samochody z wypożyczalni para czajek szponiastych niepokoi się o swoje maleństwa.

Czas na epilog

W tym szalonym rajdzie po Izraelu przejechaliśmy blisko 1300 km i zobaczyliśmy łącznie 148 gatunków. Z tej liczby jako nowych do listy WP doszło mi  20 gatunków. Jedno jest pewne – trzeba tu wrócić 🙂 .

Lista zaobserwowanych gatunków:

(Sprawdziło się stare przysłowie „Co masz zrobić jutro zrób dziś”. Zwlekałem, zwlekałem z napisaniem relacji aż w końcu notatnik z cennymi danymi został mi skradziony wraz z całym sprzętem foto w Barcelonie. Stąd takie ogromne dziury w szczegółach obserwacji poszczególnych gatunków)

 1. Ohar Tadorna tadorna – 10.04. – zbiorniki wodne przy drodze nr 90 (29.629960, 35.001061): 1 os.;
 2. Krzyżówka Anas plathyrhynchos
 3. Rożeniec Anas acuta
 4. Płaskonos Anas clypeata
 5. Świstun Anas penelope
 6. Cyranka Anas querquedula
 7. Cyraneczka Anas crecca
 8. Góropatwa azjatycka Alectoris chukar – 1 os.
 9. Kuropatewka pustynna Ammoperdix heyi – 09.04. – Wadi Mishmar: łącznie 5-6 os.;
 10. Perkozek Tachybaptus ruficollis
 11. Burzyk szary Puffinus griseus – 10.04. – Ejlat, zatoka Akaba z North Beach : 2 os.;
 12. Kormoran Phalacrocorax carbo
 13. Ślepowron Nycticorax nycticorax – 10.04. – odstojnik ścieków przy drodze nr 90 (29.608447, 34.991649): 1ad.;
 14. Czapla złotawa Bubulcus ibis – 10.04. – odstojnik ścieków przy drodze nr 90 (29.608447, 34.991649): +;
 15. Czapla modronosa Ardeola ralloides – 09.04.Ne’ot ha-Kikar: 4; 10.04. – odstojnik ścieków przy drodze nr 90 (29.608447, 34.991649): +;
 16. Czapla nadobna Egretta garzetta – 10.04. – odstojnik ścieków przy drodze nr 90 (29.608447, 34.991649): +; Ejlat, North Beach: 1;
 17. Czapla siwa Ardea cinerea
 18. Czapla purpurowa Ardea purpurea – 09.04. – Ne’ot ha-Kikar: 1;
 19. Bocian biały Ciconia ciconia
 20. Bocian czarny Ciconia nigra
 21. Ibis kasztanowaty Plegadis falcinellus
 22. Flaming różowy Phoenicopterus roseus – 10.04. – zbiorniki wodne przy drodze nr 90 (29.629960, 35.001061): +;
 23. Sęp płowy Gyps fulvus – 09.04. – Wadi Mishmar: przelot 1 os.; 09.04. – Ein Gedi: 1 ad.;
 24. Ścierwnik Neophron percnopterus – 09.04. – Wadi Mishmar: przelot łącznie 3 ad.;
 25. Rybołów Pandion haliaetus
 26. Orlik krzykliwy Aquila pomarina – 09.04. – Wadi Mishmar: przelot łącznie 2 os.;
 27. Orzeł stepowy Aquila nipalensis – 09.04. – Wadi Mishmar: przelot łącznie 3 os.;
 28. Gadożer Circaetus gallicus – 09.04. – Wadi Mishmar: przelot łącznie ok. 15 os.;
 29. Orzełek Aquila pennata – 09.04. – Wadi Mishmar: przelot 1 os.; 11.04. – Nitsana, odstojniki ścieków: 1 odm. jasna przelot;
 30. Kania czarna Milvus migrans – 09.04. – Wadi Mishmar: +;
 31. Błotniak stawowy Circus aeruginosus – 09.04. – Sheizaf N.R (30.738864, 35.250098): przelot 1♀;
 32. Błotniak łąkowy Circus pygargus – 11.04. – Nitsana, odstojniki ścieków: przelot 1♂;
 33. Kurhannik Buteo rufinus
 34. Myszołów „wschodni” Buteo buteo vulpinus – 09.04. – Wadi Mishmar: przelot łącznie cn. 100 os.;
 35. Krogulec Accipiter nisus
 36. Pustułka Falco tinnunculus
 37. Kobuz Falco subbuteo
 38. Sokół berberyjski Falco pelegrinoides – 10.04. – zbiorniki wodne przy drodze nr 90 (29.629960, 35.001061): 2 os.;
 39. Zielonka Porzana parva
 40. Kokoszka Gallinula chloropus
 41. Łyska Fulica atra – 10.04. – odstojnik ścieków przy drodze nr 90 (29.608447, 34.991649): +;
 42. Hubara arabska Chlamydotis macqueenii – 11.04. – droga Nitsana/Ezuz, słupek 6 KM: 1♂ tokujący; 1 os. w locie; 1 os. blisko drogi;
 43. Szczudłak Himantopus himantopus – 10.04. – zbiorniki wodne przy drodze nr 90 (29.629960, 35.001061): +; odstojnik ścieków przy drodze nr 90 (29.608447, 34.991649): +;
 44. Kulon Burhinus oedicnemus – 09.04. – Ne’ot ha-Kikar:  1 odzywający się;
 45. Rączak Cursorius cursor
 46. Żwirowiec łąkowy Glareola pratincola
 47. Sieweczka rzeczna Charadrius dubius
 48. Sieweczka obrożna Charadrius hiaticula
 49. Sieweczka morska Charadrius alexandrinus
 50. Czajka szponiasta Hoplopterus spinosus – 09.04. – Hatseva: +; 10.04. – zbiorniki wodne przy drodze nr 90 (29.629960, 35.001061): +; odstojnik ścieków przy drodze nr 90 (29.608447, 34.991649): +; 11.04. – Nitsana, odstojniki ścieków: +;
 51. Biegus malutki Calidris minuta
 52. Biegus krzywodzioby Calidris ferruginea
 53. Biegus zmienny Calidris alpina
 54. Łęczak Tringa glareola
 55. Samotnik Tringa ochropus
 56. Brodziec piskliwy Actitis hypoleucos
 57. Kwokacz Tringa nebularia
 58. Brodziec pławny Tringa stagnatilis
 59. Płatkonóg płaskodzioby Phalaropus fulicarius
 60. Płatkonóg szydłodzioby Phalaropus lobatus
 61. Batalion Philomachus pugnax
 62. Śmieszka Chroicocephalus ridibundus
 63. Mewa cienkodzioba Chroicocephalus genei – 10.04. – zbiorniki wodne przy drodze nr 90 (29.629960, 35.001061): +;
 64. Mewa białooka Larus leucophthalmus
 65. Mewa armeńska Larus armenicus
 66. Mewa żółtonoga Larus fuscus
 67. Rybitwa czubata Sterna sandvicensis
 68. Rybitwa rzeczna Sterna hirundo
 69. Rybitwa białowąsa Chlidonias hybrida
 70. Rybitwa białoskrzydła Chlidonias leucopterus
 71. Stepówka białobrzucha Pterocles alchata – 11.04. – Nitsana, odstojniki ścieków: 1 os. w locie;
 72. Stepówka rudogardła Pterocles senegallus – 09.04. – Sheizaf N.R (30.738864, 35.250098): stado ok. 100 os.;
 73. Stepówka prążkowana Pterocles lichtensteinii – 10.04. – odstojnik ścieków przy drodze nr 90 (29.608447, 34.991649): cn. 3 os.;
 74. Gołąb skalny Columba livia
 75. Sierpówka Streptopelia decaocto
 76. Turkawka Streptopelia turtur
 77. Turkaweczka czarnogardła Oena capensis – 10.04. – Yotvata, okrągłe pola (29.899645, 35.074479): 1♂;
 78. Synogarlica senegalska Streptopelia senegalensis
 79. Puszczyk arabski Strix butleri – 11.04. – Wadi Mishmar: 1♂ początkowo tylko słyszany, później również obserwowany oraz odzywająca się (prawdopodobnie) 1♀
 80. Lelek pustynny Caprimulgus nubicus – 09.04. – Ne’ot ha-Kikar: 2♂♂ odzywające się oraz łącznie 5-6 os. podczas objazdu terenu.
 81. Dudek Upupa epops – 09.04. – Sheizaf N.R (30.738864, 35.250098): 3 os.; 12.04. – Tel Aviv, Edith Wolfson Park: 1os.;
 82. Jerzyk Apus apus
 83. Jerzyk blady Apus pallidus
 84. Kraska Coracias garrulus
 85. Zimorodek Alcedo atthis
 86. Rybaczek srokaty Ceryle rudis – 10.04. – odstojnik ścieków przy drodze nr 90 (29.608447, 34.991649): 2 os.;
 87. Łowiec krasnodzioby Halcyon smyrnensis
 88. Żołna wschodnia Merops orientalis – 09.04. – Wadi Mishmar: 1;
 89. Żołna Merops apiaster
 90. Krętogłów Jynx torquilla – 09.04. – Ein Gedi: 1 os.;
 91. Skowronek Alauda arvensis
 92. Dzierlatka Galerida cristata – 09.04. – Wadi Mishmar: +;
 93. Skowronik piaskowy Ammomanes deserti – 09.04. – Wadi Mishmar: 2, 1, 1;
 94. Jaskółka blada Ptyonoprogne fuligula – 09.04. – Wadi Mishmar:  3 os.;
 95. Dymówka Hirundo rustica – 09.04. – Wadi Mishmar: +; Ein Gedi: +;
 96. Oknówka Delichon urbicum
 97. Jaskółka rudawa Cecropis daurica
 98. Świergotek drzewny Anthus trivialis – 09.04. – Ein Gedi: 4 os.;
 99. Świergotek rdzawogardły Anthus cervinus
 100. Świergotek długodzioby Anthus similis
 101. Pliszka siwa Motacilla alba
 102. Pliszka żółta Motacilla flava
 103. Drozdówka rdzawa Cercotrichas galactotes – 09.04. – Ein Gedi: 1♂;
 104. Pleszka Phoenicurus phoenicurus
 105. Białorzytka Oenanthe oenanthe – 12.04. – Tel Aviv, Edith Wolfson Park: 1;
 106. Białorzytka rdzawa Oenanthe hispanica
 107. Białorzytka płowa Oenanthe isabellina
 108. Białorzytka srokata Oenanthe lugens
 109. Białorzytka saharyjska Oenanthe leucopyga
 110. Szareczka czarnosterna Cercomela melanura – 09.04. – Wadi Mishmar: +;
 111. Pokląskwa Saxicola rubetra
 112. Kos Turdus merula – 09.04. – Ein Gedi: 1♂;
 113. Skotniczka Scotocerca inquieta – 09.04. – Sheizaf N.R (30.738864, 35.250098): cn. 1;
 114. Prinia Prinia gracilis – 09.04. – Ne’ot ha-Kikar: +; Ein Gedi: +;
 115. Kapturka Sylvia atricapilla – 09.04. – Wadi Mishmar: +;
 116. Piegża Sylvia curruca – 09.04. – Wadi Mishmar: +;
 117. Lutniczka wschodnia Sylvia crassirostris – 09.04. – Wadi Mishmar: 1♀/imm.♂;
 118. Pokrzewka arabska Sylvia leucomelaena – 09 i 10.04. – Sheizaf N.R (30.738864, 35.250098):1♂;
 119. Pokrzewka okularowa Sylvia conspicillata
 120. Trzcinniczek Acrocephalus scirpaceus
 121. Trzciniak głośny Acrocephalus stentoreus – cn. 3♂♂ w trzcinowiskach stawów
 122. Zaganiacz blady Hippolais pallida – 09.04. – Hatseva: 3♂♂;
 123. Świstunka leśna Phylloscopus sibilatrix
 124. Dzierzba sródziemnomorska Lanius meridionalis
 125. Dzierzba rudogłowa Lanius senator – 10.04. – Yotvata, okrągłe pola (29.899645, 35.074479): 1♂;
 126. Dzierzba białoczelna Lanius nubicus – 09.04. – Wadi Mishmar: łącznie 2 os.;
 127. Bilbil arabski Pycnonotus xanthopygos – 09.04. – Wadi Mishmar: +; Ein Gedi: +; Hatseva: +;
 128. Nektarnik palestyński Nectarinia osea – 09.04. – Ein Gedi: +; Hatseva: +;
 129. Tymal arabski Turdoides squamiceps
 130. Wrona siwa Corvus cornix
 131. Kruk Corvus corax
 132. Kruk pustynny Corvus ruficollis
 133. Kruk kusy Corvus rhipidurus – 09.04. – Wadi Mishmar: łącznie ok. 10 os.; Ein Gedi: +;
 134. Wrona orientalna Corvus splendens – 10.04. – Ejlat, centrum: cn.20; North Beach: ok. 10;
 135. Kawka Corvus monedula
 136. Sójka Garrulus glandarius
 137. Czarnotek arabski Onychognathus tristramii – 09.04. – Wadi Mishmar: łącznie ok. 50 os.; Ein Gedi: cn.10;
 138. Wróbel Passer domesticus – 09.04. – Ein Gedi: +;
 139. Wróbel śródziemnomorski Passer hispaniolensis
 140. Wróbel palestyński Passer moabiticus
 141. Dziwonia synajska Carpodacus synoicus
 142. Gilak blady Rhodospiza obsoleta – 09.04. – Hatseva: 3 os.;
 143. Ortolan Emberiza hortulana – 09.04. – Ein Gedi: 1♂;
 144. Trznadel smużkowany Emberiza striolata – 09.04. – Wadi Mishmar: 1♂;
 145. Szczygieł Carduelis carduelis
 146. Aleksandretta obrożna Psittacula krameri – 10.04. – Ejlat, centrum: 2 os.;
 147. Majna brunatna Acridotheres tristis – 12.04. – Tel Aviv, Edith Wolfson Park: cn. 1;
 148. Majna birmańska Sturnus burmannicus – 12.04. – Tel Aviv, Edith Wolfson Park: 2 os.;