Izrael po raz wtóry (IV’2015)

Termin: 26 – 29.04.2015

Uczestnicy: Stanisław Czyż, Radek Gwóźdź, Wojtek Janecki jr., Marcin Dyduch


 

I nic się nie zmieniło. Znowu sympatyczna Pani ze straży granicznej na punkcie kontrolnym lotniska Ben Gurion w izraelskiej stolicy usłyszawszy, że przylecieliśmy do Izraela na ptaki, wybucha śmiechem 🙂 . Swym usposobieniem zaraża nas i po chwili „hahamy” się razem z nią, nie wiedząc w zasadzie co w tym naszym celu wizyty takiego śmiesznego. Ale fajnie jest być witanym tak radośnie.  Dość szybko tym razem uporaliśmy się z wypożyczeniem auta. Humory dopisują. Zaczynamy więc ptasi rajd po Izraelu.

Kulczyk syryjski z wojną w tle

Bez problemów docieramy do Majdal al-Shams w rejon parkingu przy wojskowym punkcie kontrolnym pod wzgórzem Hebron. Na otwarcie drogi, jak rzeczą żołnierze, trzeba czekać do 7. Póki co wypatrujemy i nasłuchujemy to co skacze, fruwa i śpiewa koło nas. W pewnym momencie samczyk kulczyka syryjskiego objawia się  nagle co niektórym z nas, dosłownie tuż tuż na ogrodzeniu, po czym w ułamku sekundy frunie gdzieś w dół. Oczywiście że zdjęcia nie ma. Kiedy po chwili na skałach przy drodze ponownie pojawia się jakaś mała ptaszyna nasza czujność jest już wzorowa i „canony” strzelają jak oszalałe. No tak. Nie ma wątpliwości. To KULCZYK, ale ten „nasz”, nazwijmy go europejskim 😊 . Żołnierze z posterunku znikają, znaczy droga wolna. Jedziemy. Ujechaliśmy może kilometr kiedy przy ogrodzonym kawałku pastwiska z wodopojem dla bydła mamy kulczyka syryjskiego, a w zasadzie całe stadko. W oddali słychać kanonadę, „walą” czołgi, terkoczą serie karabinów maszynowych. No tak, uświadamiamy sobie, że zupełnie blisko jest Syria i trwa tam przecież regularna wojna. Jedziemy jeszcze kawałek w górę napotykając po drodze kolejnych kilka kulczyków syryjskich.

16a
Posterunek wojskowy przed wjazdem w masyw Hebronu
71a
Samiec kulczyka syryjskiego (Serinus syriacus)
83a
Kulczyk syryjski (Serinus syriacus) w locie
76a
I jeszcze jeden kulczyk syryjski (Serinus syriacus)
85a
Masyw Hebronu na wysokości ok. 1300 m n.p.m – siedlisko kulczyka syryjskiego (Serinus syriacus)

Opuszczamy masyw Hebronu i kierujemy się na południe Wzgórz Golan zatrzymując się co jakiś  czas na ptaszenie. Obecność wojska jest w Izraelu tak powszechna, że widok wojskowych pojazdów, żołnierzy z karabinami (w tym kobiet także), punktów kontrolnych czy licznych koszar może szokować tylko tych co są tu po raz pierwszy i to też jedynie przez pierwsze godziny pobytu. Trzeba przyznać, że obecność ta dla ptasiarza z lornetką czy aparatem fotograficznym nie jest w ogóle uciążliwa. Po krótkim postoju w Ovrin Park obieramy kierunek na dolinę Hula dnem której płynie sobie rzeka Jordan. Zbliża się południe więc na niebie królują szponiaste: gadożery, kanie, orliki, kurhanniki, krogulce krótkonogie. Migracja trwa w najlepsze. Przebijamy się przez Galileę i docieramy do Pardes Khana-Karkur. Mamy tu miejscówki na konurę czarnogłową. Niby kategoria C ale jednak. Niestety wydaje się, że gatunek ten zanika. Nie udaje nam się go odhaczyć. Za to na aleksandretty obrożne możemy napatrzeć się do woli. Wśród zieleni miejskiej uwijają się nektarniki palestyńskie i … łowiec krasnodzioby, który upolował sobie jakąś mysz. No cóż jedziemy dalej.

91a
W obszarze Wzgórz Golan takie znaki nie dziwią. Na takim osobliwym skrzyżowaniu trzeba mieć się na baczności, szczególnie w nocy.
134a
Samiec nektarnika palestyńskiego (Cinnyris osea)
155a
Łowiec krasnodzioby (Halcyon smyrnensis) ze swoją tłuściutką zdobyczą

Kolejnym miejscem, jakie wyznaczyliśmy sobie do odwiedzenia jest ogromny Ha-Jarkon Park w Tel-Avivie, miejsce na kolejne gatunki z grupy C, czyli majny: brunatną  i birmańską. Krótki spacer i natrafiamy na oba gatunki, choć z majną birmańską nie było łatwo. Niestety w parku mam pecha i całkowicie pada mi w aparacie karta CF. No ciekawe co z dotychczas zrobionymi fotkami ?. Radek ratuje mnie pożyczając mi swoją kartę zapasową. Przed nami jeszcze jedno miejsce do odwiedzenia dzisiaj Park Narodowy Ashkelon. Miejsce bardziej historyczne niż przyrodnicze, bo są to pozostałości po jednym z najstarszych miast świata. My docieramy tu ze względu na persówkę, która zaleciała sobie skądś z Iraku, może Iranu i elektryzuje od dłuższego czasu ptasiarski świat. Wjeżdżamy za drobną opłatą bagatela ….. ale nie ma czasu na spacery bo dzień zbliża się nieuchronnie ku końcowi, o czym informuje zniżające się ku morskiemu widnokręgowi słońce. Parkujemy auto i szukamy persówki. Niestety bezowocnie 😭 . Łowiec krasnodzioby już nas nie pocieszy, może trochę para kulonów, które wylądowały blisko naszego auta. Kiedy my goniliśmy za persówką robotnicy kładący jakieś okablowanie wykopali sobie rów przez który naszym autem nie da się przejechać. Na szczęście jeszcze pracują więc dość szybko operator małej koparki uwalnia nas z parkingu. Nocą zamierzamy przebić się w rejon Ejlatu o ile sił starczy 😉 . Nie starczyło. Ucinamy więc drzemkę na stacji benzynowej już przy drodze nr 90 na … Równinie Sodomy 😉 .

Nocne hity

Jest jeszcze zupełnie ciemno kiedy ruszamy dalej. Do Ejlatu nie mamy daleko, droga dobra, Radek ciśnie 😉 . Skoro świt docieramy do znanych (m.in. z wodopoju stepówek prążkowanych) odstojników ścieków około 19 (K19) km od Ejlatu. Na stepówki nie ma już szans ale tutaj była widywana ostatnio drozdówka czarna. Niestety odnotowujemy kolejne pudło podczas tego wyjazdu, ale Wojtek z Marcinem „trzaskają” inne, nowe dla nich, gatunki na dziesiątki :-). Jedziemy kilometr dalej na słone zbiorniki (K20). Flamingi, mewy cienkodziobe, dużo siewkowatych w tym płatkonogi szydłodziobe no i hit (dla wszystkich poza mną) sieweczka pustynna w liczbie 2 os.

IMG_6993a
Rybitwa wielkodzioba (Sterna caspia)
IMG_7045a
Czapla nadobna (Egretta garzetta)
IMG_7054a
Czajka szponiasta (Vanellus spinosus)
IMG_7065a
Flaming różowy (Phoenicopterus roseus)
IMG_7120a
Sieweczka pustynna (Charadrius leschenaultii)

Na North Beach w Ejalcie bez szału. Odwiedzamy Stacje Ornitologiczną. Z ciekawszych gatunków czapla zielonawa. Robi się upalnie, ale nie dajemy za wygraną. Ruszamy dalej. Docieramy do Holland Parku. Tutaj drozdówki czarnej też nie ma (a bywała) ale zestaw gatunków zupełnie ciekawy, m.in: trznadel smużkowany, lutniczka wschodnia, tymal arabski, żołna wschodnia i świstunka złotorzytna.
W poszukiwaniu białorzytki arabskiej zapuszczamy się drogą nr 12 przy granicy z Egiptem. Wzdłuż drogi wysoki, szczelny płot i zasieki. Zatrzymujemy auto na poboczu i schodzimy w pustynię. Pustynia okazała się być prawdziwą pustynią – ani jednego żywego stworzenia oprócz nas no i … żołnierzy na pustynnym wzgórzu bacznie obserwujących nasze poczynania przez lornetki. Ale bezpośredniego kontaktu z nimi nie było za to na słupie elektrycznym przy naszym samochodzie czekał na nas … samiec białorzytki arabskiej :-).

IMG_7177a
Życia brak 😉
IMG_7182a
Białorzytka arabska (Oenanthe monacha)

Wracamy na północ wszak jesteśmy umówieni z przewodnikiem na lelka pustynnego . Późnym popołudniem wjeżdżamy w drogę do „królestwa” lelka pustynnego. Dzień powoli zbliża się ku końcowi. Obserwujemy po drodze m.in. jaskółki skalne, jerzyki blade i parę sokołów berberyjskich. Przed bramą gdzie mamy się spotkać z naszym przewodnikiem, zupełnie blisko, drogę przebiegają kuropatewki pustynne. Jak to bywa często w podróżach w takim momencie mam rozregulowane ustawienia w aparacie i  „przepaliłem”. Ale oto dociera i nasz przewodnik. Wjeżdżamy w obszar zamknięty. Jeszcze przewodnik informuje wojsko, że jest z nami w obszarze przygranicznym i już możemy wsłuchiwać się w odgłosy nadchodzącej nocy. Zapada całkowita ciemność. Piękna, bezwietrzna, gwiaździsta noc. Po chwili słyszymy charakterystyczny głos. To lelek pustynny. Jedziemy w tym kierunku. Przewodnik wabi odzywającego się lelka, który po chwili ląduje przed samochodem. Mamy go dosłownie na wyciągnięcie ręki. No tak właśnie chciałem go zobaczyć (zeszłoroczna obserwacje pozostawiały niedosyt).

Caprimulgus_nubicus_01_1200x800
Lelek pustynny (Caprimulgus nubicus)
Caprimulgus_nubicus_03_1200x800
Lelek pustynny (Caprimulgus nubicus)

No w zasadzie plan wykonaliśmy. Rozstajemy się z przewodnikiem. Postanawiamy spróbować poszukać puszczyka arabskiego. Już jest za późno aby jechać w miejsce, gdzie widzieliśmy go w zeszłym roku. No ale przecież Zachodni Brzeg obfituje w skaliste wąwozy. Wbijamy się w jeden z nich. Zostawiamy samochód i idziemy kilkaset metrów w głąb skalistych ścian. Zaczynamy wabić. Kilkanaście minut i nic nie wróży sukcesu. Ale oto w końcu gdzieś w oddali słyszymy „pohukiwanie” samca puszczyka arabskiego. Z każdym „huknięciem” ptak jest coraz bliżej nas. Gdzieś z tyłu za nami odzywa się samica. I w końcu kilkadziesiąt metrów przed nami widzimy cień lądującego na krawędzi skał ptaka. Nie ma wątpliwości, w świetle latarek widzimy go doskonale. Ależ mamy farta 🙂 . Wycofujemy się, nie ma co przeginać. Teraz tylko ciekawe w obliczu zmian w systematyce czy „puszczyk arabski” pozostanie „puszczykiem arabskim” w dalszym ciągu, bo nazwę naukową Strix butleri „zarezerwowano” dla „puszczyka arabskiego” m.in. z Egiptu. A „puszczyk arabski z Izraela” to po nowemu ma być Strix hadorami a po angielsku Desert Tawny Owl. Głowa mała  🙂 .

Strix_butleri_02_1200x800
Puszczyk arabski (?) a może puszczyk pustynny (Strix hadorami)
Strix_butleri_05_1200x800
Puszczyk arabski (?) a może puszczyk pustynny (Strix hadorami)

 

W klatce karakala

Tytuł niczym z powieści sensacyjnej 😉 . Sami też byliśmy mocno zdziwieni, kiedy nasz izraelski przyjaciel Rami Mizrachi wczorajszego popołudnia, poproszony o pomoc w „odnalezieniu” drozdówki czarnej poinformował nas, że była widziana w dniu wczorajszym w … klatce z karakalem, w ośrodku reintrodukcji gatunków pustynnych w Hai Bar niedaleko Yotvaty. Od razu naszły nas czarne myśli. Karakal to przecież kot, a kot ptakowi nie przepuści, tym bardziej jeżeli ten wlatuje do jego klatki. Los drozdówki naszym zdaniem był przesądzony i to była kwestia godzin o ile nie minut 😉 . No ale spróbować trzeba. Po obserwacji puszczyka ruszyliśmy więc spokojnie ponownie na południe. Zjawiliśmy się pod brama ośrodka wcześnie rano. Okazało się, że za wcześnie. Trzeba było poczekać na otwarcie. Ale byliśmy na pewno pierwszymi odwiedzającymi w dniu dzisiejszym. Pani w kasie biletowej, zdziwiła się nieco kiedy zdecydowanie zapytaliśmy się „gdzie jest karakal ?”. Po otrzymaniu instrukcji jak dotrzeć do karakala niezwłocznie „popędziliśmy” w tym kierunku. Docieramy do oszklonej od strony trasy zwiedzania klatki z tabliczką „Caracal”. Wypatrujemy. Karakala jakoś nie widać, drozdówki też nie. No tak, tego można się było spodziewać. Ale oto po kilku minutach na ogrodzeniu z siatki dostrzegam czarnego ptaka z długim ogonem, który bezceremonialnie wlatuje sobie do środka szukając czegoś do zjedzenia. Oczywiście to drozdówka czarna. Karakale też leżą sobie w cieniu przy siatce. Zero reakcji na ptaka. No nie ma siły, obchodzimy klatkę od tyłu. Drozdówka dobrze reaguje na wabienie i przylatuje dość blisko nas. Robimy zdjęcia dokumentacyjne, niestety pod słońce. Ptak widząc, że jest robiony „w balona” żegna nas i znika. Ale wcześniej uradowała nas strasznie 🙂 .

drczarna
Drozdówka czarna (Cercotrichas podobe)

Czas biegnie nieubłaganie. Powoli obieramy kierunek ku lotnisku. No ale mamy jeszcze parę godzin i zaglądamy w rejon HaMakhtesh HaKatan (nazwa dość skomplikowana). Wszystko zgodnie z ustalonym jeszcze w Polsce planem. Niestety okazało się, że drogi i „drogi” tworzą w tym pustynnym, księżycowym krajobrazie dość skomplikowaną sieć i za pierwszym podejściem trafiamy nie do końca w to miejsce co powinniśmy. Oczywiście głównie szukamy dziwonii synajskiej. W efekcie poszukiwań gdzieś w oddali słyszymy odzywającego się samca. Czyżby odpowiedź na nasze wabienie. Niestety samego ptaka nie udaje nam się zlokalizować. Po konsultacji z Ramim nanosimy poprawki w naszej trasie i w końcu docieramy do właściwego miejsca. Tutaj dziwonii jednak nie odnajdujemy.

IMG_7514a
W rejonie HaMakhtesh HaKatan

Wracamy. Sprawnie docieramy do lotniska. Oddajemy auto. Trawnik przy wypożyczalni tradycyjnie „okupuje” czajka szponiasta. Chroni swojego puszystego jedynaka. To chyba cena ulokowania „rodzinnego domu” pośrodku jezdni.

Jak to bywa w ptasiarskich wyprawach nie zobaczyłem wszystkiego co chciałem i z pewnością trzeba będzie tu niebawem wrócić po kolejne gatunki  ;-). Ot cały urok „birdingu” 🙂 .


LISTA ZAOBSERWOWANYCH GATUNKÓW:

 1. Gęsiówka egipska Alopochen aegyptiaca – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 8, 2 os.;
 2. Cyraneczka Anas crecca – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 samiec+2 samice;
 3. Krzyżowka Anas platyrhynchos – 27.04. – okolice Micpe Netofa przy drodze nr 65: +; 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 samiec+1 samica;
 4. Płaskonos Anas clypeata – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 samiec+2 samice;
 5. Góropatwa azjatycka Alectoris chukar – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): 1 os.; Nahal Gonen (33.111339, 35.645398): 1 samiec;
 6. Kuropatewka pustynna Ammoperdix heyi – 28.04. – Ejlat -Holland Park (29.573299, 34.959127): 3, 1 os.; Ne’ot Hakikar (30.936537, 35.373870): 1, 2 os.; 29.04. – HaMakhtesh HaKatan (30.952505, 35.215461): 1 os.;
 7. Frankolin obrożny Francolinus francolinus – 27.04. – Nahal Gonen (33.111339, 35.645398): 1 samiec;
 8. Perkozek Tachybaptus ruficollis – 28.04. – Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): 2 os.;
 9. Ślepowron Nycticorax nycticorax – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 ad., 1 imm.;
 10. Czapla zielonawa Butorides striata – 28.04. – Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): 1 os.;
 11. Czapla modronosa Ardeola ralloides: 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 3 os.;
 12. Czapla złotawa Bubulcus ibis – 27.04. – Gonen: dolina Jordanu (33.120342, 35.648426): 2 os.; Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): +; 28.04. – Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): +;
 13. Czapla rafowa Egretta gularis – 28.04. – Ejlat – kanał przy North Beach (29.546818, 34.971764): 1 os. odm. jasna;
 14. Czapla nadobna Egretta garzetta – 27.04. – Shen Bridge na Jordanie (33.040537, 35.629322): 1 os.; Pardes Hanna-Karkur: 1 os.; 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 19 os.; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): + ;
 15. Czapla siwa Ardea cinerea – 27.04. – Pardes Hanna-Karkur: +; 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 22 os.;
 16. Czapla purpurowa Ardea purpurea – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.;
 17. Bocian czarny Ciconia nigra – 27.04. – Nahal Gonen (33.111339, 35.645398): 9 os.;
 18. Bocian biały Ciconia ciconia – 27.04. – Gonen: dolina Jordanu (33.120342, 35.648426): 3 os.; Nahal Gonen (33.111339, 35.645398): 1 os.; Chulata: dolina Jordanu (33.052469, 35.626497): 3 os.; Shen Bridge na Jordanie (33.040537, 35.629322): 5 os.; Amikam dolina Taninim: 16 os. w kominie;
 19. Ibis kasztanowaty Plegadis falcinellus – 27.04. – Pardes Hanna-Karkur: 2; Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): 8 os. przelot;
 20. Warzęcha Platalea leucorodia – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.;
 21. Flaming różowy Phoenicopterus roseus – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): ok. 100 os.;
 22. Trzmielojad Pernis apivorus – 27.04. – Gonen: dolina Jordanu (33.120342, 35.648426): 1 os.; 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): +; 29.04. – Hai Bar (29.846731, 35.029738): przelot ok. 100 os.;
 23. Kania czarna Milvus migrans – 27.04. – Gonen: dolina Jordanu (33.120342, 35.648426): 1 os.; Nahal Gonen (33.111339, 35.645398): 2 os.; Shen Bridge na Jordanie (33.040537, 35.629322): 4 os.;
 24. Ścierwnik Neophron percnopterus – 29.04. – Hai Bar (29.846731, 35.029738): 1 os.; HaMakhtesh HaKatan (30.952505, 35.215461): 1 os.;
 25. Sęp płowy Gyps fulvus – 29.04. – HaMakhtesh HaKatan (30.952505, 35.215461): 1 os.;
 26. Gadożer Circaetus gallicus – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): 1 os.; Orvim Reservoir Park (33.138886, 35.733078): 1 os.; Gonen: dolina Jordanu (33.120342, 35.648426): 1 os.; Nahal Gonen (33.111339, 35.645398): +; Chulata: dolina Jordanu (33.052469, 35.626497): 1 os.;
 27. Błotniak stawowy Circus aeruginosus – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): 1 os.; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): przelot 3 os.; 29.04. – Hai Bar (29.846731, 35.029738): przelot 2 os.;
 28. Krogulec Accipiter nisus – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): +; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): przelot 5 os.;
 29. Krogulec krótkonogi Accipiter brevipes – 27.04. – Chulata: dolina Jordanu (33.052469, 35.626497): 4 os.; 28.04. – Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): 1 os.; 29.04. – Hai Bar (29.846731, 35.029738): przelot ok. 15 os.;
 30. Myszołów Buteo buteo – 27.04. – Gonen: dolina Jordanu (33.120342, 35.648426): 1 os.;
 31. Kurhannik Buteo rufinus – 27.04. – Chulata: dolina Jordanu (33.052469, 35.626497): 1 os.; 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): +; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): przelot 5 os.; 29.04. – Hai Bar (29.846731, 35.029738): przelot ok. 5 os.; HaMakhtesh HaKatan (30.952505, 35.215461): 1 os.;
 32. Orlik krzykliwy Aquila pomarina – 27.04. – Gonen: dolina Jordanu (33.120342, 35.648426): 1 os.; Nahal Gonen (33.111339, 35.645398): 1 os.;
 33. Orzełek Aquila pennata – 27.04. – Shen Bridge na Jordanie (33.040537, 35.629322): 1 os. forma jasna;
 34. Orzeł stepowy Aquila nipalensis – 29.04. – Ued Nahal Hatsera (30.949459, 35.235513): 1 os., 1 os.;
 35. Rybołów Pandion haliaetus – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.;
 36. Pustułka Falco tinnunculus – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): 1 os.; Pardes Hanna-Karkur: +; Ashkelon N.P. (31.663215, 34.545002): 1 para; 28.04. – Ne’ot Hakikar (30.936537, 35.373870): 1 os.;
 37. Kobczyk Falco vespertinus – 27.04. – Shen Bridge na Jordanie (33.040537, 35.629322): 1 samica;
 38. Kobuz Falco subbuteo – 27.04. – okolice Micpe Netofa przy drodze nr 65: 1 os.;
 39. Sokół berberyjski Falco pelegrinoides – 28.04. – Ein Hakikar (30.962806, 35.360641): 2 os.;
 40. Derkacz Crex crex – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.;
 41. Kokoszka Gallinula chloropus – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 12 os.;
 42. Łyska Fulica atra – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 66 os.;
 43. Kulon Burhinus oedicnemus – 27.04. – Ashkelon N.P. (31.663215, 34.545002): 2 os.;
 44. Szczudłak Himantopus himantopus – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): >100 os.; Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 2 os.; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): +; Ejlat – kanał przy North Beach (29.546818, 34.971764): ok. 15 os.;
 45. Siewnica Pluvialis squatarola – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): 1 os.;
 46. Czajka szponiasta Vanellus spinosus – 27.04. – Pardes Hanna-Karkur: 1 os.; Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): 3 os.; Orvim Reservoir Park (33.138886, 35.733078) – 1 os.; 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): +;
 47. Czajka Vanellus vanellus – 28.04. – Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): + ;
 48. Sieweczka rzeczna Charadrius dubius – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): 1 os.;
 49. Sieweczka obrożna Charadrius hiaticula – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): 30-40, 20 os.;
 50. Sieweczka morska Charadrius alexandrinus – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): 3 os.;
 51. Sieweczka pustynna Charadrius leschenaulti – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): 2 os.;
 52. Kulik wielki Numenius arquata – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 2 os.;
 53. Rycyk Limosa limosa – 28.04. – Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): 1 os.;
 54. Batalion Calidris pugnax – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): 10 os.; Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): +;
 55. Biegus mały Calidris temminckii – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): cn. 5 os.;
 56. Piaskowiec Calidris alba – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): 3 os.;
 57. Biegus zmienny Calidris alpine – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): 1 os.;
 58. Biegus malutki Calidris minuta – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): >150, 30 os.;
 59. Płatkonóg szydłodzioby Phalaropus lobatus – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): 10 os.; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): 8 os.;
 60. Brodziec piskliwy Actitis hypoleucos – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): 1 os.;
 61. Kwokacz Tringa nebularia – 28.04. – Ejlat – kanał przy North Beach (29.546818, 34.971764): 1 os.;
 62. Rybitwa krótkodzioba Gelochelidon nilotica – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.;
 63. Rybitwa wielkodzioba Hydroprogne caspia – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): 3 os.; Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.;
 64. Rybitwa rzeczna Sterna hirundo – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.; Ejlat – North Beach (29.545445, 34.971109): 1 os.;
 65. Mewa cienkodzioba Chroicocephalus genei – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): ok. 200 os.; Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 12, 7; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): +; Ejlat – North Beach (29.545445, 34.971109): 77, 55 os.;
 66. Mewa żółtonoga Larus fuscus – 28.04. – Ejlat – North Beach (29.545445, 34.971109): 3 os.;
 67. Mewa białogłowa Larus cachinnans – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.;
 68. Sierpówka Streptopelia decaocto – 27.04. – Pardes Hanna-Karkur (Ha-Dkalim str. od nr 57 do 86): +; 28.04. – Ejlat – Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): +; Ejlat – Holland Park (29.573299, 34.959127): +; 29.04. – Hai Bar (29.846731, 35.029738): +;
 69. Turkawka Streptopelia turtur – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): 1 os.;
 70. Synogarlica senegalska Streptopelia senegalensis – 27.04. – Pardes Hanna-Karkur (Ha-Dkalim str. od nr 57 do 86): +; Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): +; 28.04. – Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): +; Ejlat -Holland Park (29.573299, 34.959127): +; Sheizaf N.R (30.738864, 35.250098): +; 29.04. – Hai Bar (29.846731, 35.029738): +;
 71. Turkaweczka czarnogardła Oena capensis – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 2, 1 os.; 29.04. – Ued Nahal Hatsera (30.949459, 35.235513): 1 os.;
 72. Aleksandretta obrożna Psittacula krameri – 27.04 – Orvim Reservoir Park (33.138886, 35.733078): 3 os.; Pardes Hanna-Karkur (Ha-Dkalim str. od nr 57 do 86): ok. 10; Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): ok.10 os.;
 73. Mnicha nizinna Myiopsitta monachus – 27.04. – Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): 3 os.;
 74. Puszczyk pustynny (?) Strix hadurami – 28.04. – para
 75. Lelek pustynny Caprimulgus nubicus – 28.04. – Ne’ot Hakikar (wewnątrz kibucu): 2 samce;
 76. Jerzyk Apus apus – 27.04. – Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): łącznie cn.300 os.; 28.04. – Ein Hakikar (30.962806, 35.360641): cn.100 os.;
 77. Jerzyk blady Apus pallidus – 28.04. – Ein Hakikar (30.962806, 35.360641): ok. 10 os.;
 78. Łowiec krasnodzioby Halcyon smyrnensis – 27.04. – Pardes Hanna-Karkur (Ha-Dkalim str. od nr 57 do 86): 1 os.; Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): 1 os.; Ashkelon N.P. (31.663215, 34.545002): 1 os. ;
 79. Zimorodek Alcedo atthis – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.;
 80. Rybaczek srokaty Ceryle rudis – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): 2 os.;
 81. Żołna wschodnia Merops orientalis – 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): 1 os.; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): 1 os.; Ejlat -Holland Park (29.573299, 34.959127): 1 os.; 29.04. – Ued Nahal Hatsera (30.949459, 35.235513): 1 os.;
 82. Żołna Merops apiaster – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): ok. 15 os.; 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): +; Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 17; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): +;
 83. Dudek Upupa epops – 27.04. – Pardes Hanna-Karkur: 1, 2; Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): łącznie 7 os.; Ashkelon N.P. (31.663215, 34.545002): 2 os.
 84. Dzięcioł białoszyi Dendrocopos syriacus – 27.04. – Shen Bridge na Jordanie (33.040537, 35.629322): 1 os.; Pardes Hanna-Karkur: 1 os.;
 85. Skowronik piaskowy Ammomanes deserti – 28.04 – droga nr 12 na E od granicy z Egiptem: (29.701548, 34.858012): 2 os.; 29.04. – Ued Nahal Hatsera (30.949459, 35.235513): łącznie ok. 10 os.;
 86. Dzierlatka Galerida cristata – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.;
 87. Brzegówka Riparia riparia – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): +;
 88. Jaskółka skalna Ptyonoprogne rupestris – 28.04. – Ein Hakikar (30.962806, 35.360641): ok. 15-20 os.;
 89. Jaskółka blada Ptyonoprogne fuligula – 29.04. – Hai Bar (29.846731, 35.029738): 1 os.; HaMakhtesh HaKatan (30.952505, 35.215461): 1 os.;
 90. Dymówka Hirundo rustica – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): +;
 91. Jaskółka rudawa Cecropis daurica – 27.04 – Orvim Reservoir Park (33.138886, 35.733078): 3 os.;
 92. Świergotek drzewny Anthus trivialis – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): 1 os.;
 93. Świergotek rdzawogardły Anthus cervinus – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 2 os.;
 94. Pliszka żółta Motacilla flava – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 7 os.;
 95. Pliszka siwa Motacilla alba – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.;
 96. Bilbil arabski Pycnonotus xanthopygos – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): 2-3 os.; Orvim Reservoir Park (33.138886, 35.733078): +; Ashkelon N.P. (31.663215, 34.545002): +; 28.04. – Ne’ot Hakikar (30.936537, 35.373870): +; 29.04. – Hai Bar (29.846731, 35.029738): +; Ued Nahal Hatsera (30.949459, 35.235513): +;
 97. Nektarnik palestyński Cinnyris osea – 27.04. – Pardes Hanna-Karkur (Ha-Dkalim str. od nr 57 do 86): cn. 6 os.;
 98. Strzyżyk Troglodytes troglodytes – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): 1os.;
 99. Drozdówka rdzawa Cercotrichas galactotes – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): +;
 100. Drozdówka czarna Cercotrichas podobe – 29.04. – Hai Bar (29.846731, 35.029738): 1 samiec;
 101. Słowik rdzawy Luscinia megarhynchos – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): 1 os.;
 102. Kopciuszek Phoenicurus ochruros – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): 1 os.;
 103. Szareczka czarnosterna Cercomela melanura – 29.04. – Ued Nahal Hatsera (30.949459, 35.235513): łącznie 5 os.; HaMakhtesh HaKatan (30.952505, 35.215461): +;
 104. Białorzytka rdzawa Oenanthe hispanica melanoleuca – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): 2 samce+samica;
 105. Białorzytka arabska Oenanthe monacha– 28.04 – droga nr 12 na E od granicy z Egiptem: (29.701548, 34.858012): 1 samiec;
 106. Białorzytka saharyjska Oenanthe leucopyga – 28.04 – droga nr 12 na E od granicy z Egiptem: (29.701548, 34.858012): 1 samiec;
 107. Kos Turdus merula – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): +;
 108. Wierzbówka Cettia cetti – 27.04. – Chulata: dolina Jordanu (33.052469, 35.626497): 1 samiec;
 109. Chwastówka Cisticola juncidis – 27.04. – Nahal Gonen (33.111339, 35.645398): kilka samców;
 110. Prinia Prinia gracilis –  27.04. – Pardes Hanna-Karkur (Ha-Dkalim str. od nr 57 do 86): cn 2; Ashkelon N.P. (31.663215, 34.545002): +; 28.04. – Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): +;
 111. Skotniczka Scotocerca inquieta inquieta – 28.04. – Sheizaf N.R (30.738864, 35.250098): 8 os.; 29.04. – HaMakhtesh HaKatan (30.952505, 35.215461): ok. 10 os.;
 112. Zaganiacz blady Iduna pallida – 27.04. – Nahal Gonen (33.111339, 35.645398): 1 samiec, 1 samiec;
 113. Pokrzewka wąsata Sylvia cantillans – 29.04. – Ued Nahal Hatsera (30.949459, 35.235513): 1 os.;
 114. Pokrzewka aksamitna Sylvia melanocephala – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): 1os.; Ashkelon N.P. (31.663215, 34.545002): +;
 115. Lutniczka wschodnia Sylvia crassirostris – 28.04. – Ejlat -Holland Park (29.573299, 34.959127): 1 os.;
 116. Piegża Sylvia curruca – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): 1 os.; Ashkelon N.P. (31.663215, 34.545002): +; 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): +; Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): +; Ejlat -Holland Park (29.573299, 34.959127): +;
 117. Cierniówka Sylvia communis – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): 1 os.;
 118. Kapturka Sylvia atricapilla – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): 2 + 1 ; 28.04. – Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): +; Ejlat -Holland Park (29.573299, 34.959127): +;
 119. Pierwiosnek Phylloscopus collybita – 28.04. – Ejlat -Holland Park (29.573299, 34.959127): 1 os.;
 120. Muchołówka szara Muscicapa striata – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.;
 121. Tymal arabski Turdoides squamiceps – 28.04. – Ejlat -Holland Park (29.573299, 34.959127): 8 os.; Ein Hakikar (30.962806, 35.360641): 8-10 os.; 29.04. – Hai Bar (29.846731, 35.029738): 1 os.;
 122. Bogatka Parus major – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): 1 os.; Pardes Hanna-Karkur (Ha-Dkalim str. od nr 57 do 86): + ; Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): 1 os.; Orvim Reservoir Park (33.138886, 35.733078): +;
 123. Gąsiorek Lanius collurio – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1 os.;
 124. Dzierzba rudogłowa Lanius senator – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): 1 samiec;
 125. Dzierzba białoczelna Lanius nubicus – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): 1 os.; 28.04. – Ejlat-Evrona Salt Ponds (29.629116, 35.001096): +; Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 1, 1 os.; 29.04. – Ued Nahal Hatsera (30.949459, 35.235513): 1 os.;
 126. Sójka – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): 1 os.; Pardes Hanna-Karkur: +;
 127. Kawka Corvus monedula – 27.04. – Turan: 1 os.; Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): +;
 128. Wrona orientalna Corvus splendens – 28.04. – Ejlat-osadniki na N (29.608260, 34.991376): 2 os.; Ejlat – North Beach (29.545445, 34.971109): 2 os.;
 129. Wrona siwa Corvus cornix – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): 1 os.; Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): +; Ashkelon N.P. (31.663215, 34.545002): +;
 130. Kruk pustynny Corvus ruficollis – 28.04 – droga nr 12 na E od granicy z Egiptem: (29.701548, 34.858012): 1 os.;
 131. Kruk Corvus corax – 29.04. – HaMakhtesh HaKatan (30.952505, 35.215461): +;
 132. Czarnotek arabski Onychognathus tristramii – 29.04. – HaMakhtesh HaKatan (30.952505, 35.215461): 2 os.;
 133. Majna brunatna Acridotheres tristis – 27.04. – okolice Ka’abije-Tabbasz-Hajajre przy drodze nr 77: 2 os.; Pardes Hanna-Karkur: +; Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): łącznie 30-50 os.;
 134. Majna birmańska Acridotheres burmannicus – 27.04. – Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): 2 os.;
 135. Wróbel Passer domesticus – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): +; Pardes Hanna-Karkur: +; Tel Aviv, HaYarkon Park (32.101975, 34.816829): +; Ashkelon N.P. (31.663215, 34.545002): +; 28.04. – Ejlat-Stacja Ornitologiczna (29.572211, 34.971238): +; 29.04. – Hai Bar (29.846731, 35.029738): +;
 136. Wróbel śródziemnomorski Passer hispaniolensis – 27.04 – Orvim Reservoir Park (33.138886, 35.733078): +;
 137. Kulczyk Serinus serinus – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): 1 os.;
 138. Kulczyk syryjski Serinus syriacus – 27.04. – rejon parkingu przy bramie wjazdowej na górę Hebron (33.266157, 35.758992) – cn. 1, zagroda dla bydła z wodopojem przy drodze (33.266273, 35.754833) – łącznie ok. 15 os., dalsze 5 os. przy głównej drodze od zagrody dla bydła do skrzyżowania z drogą lokalną (33.287214, 35.753419).
 139. Dzwoniec Carduelis chloris – 27.04. – parking przy drodze nr 98 na Hebron, tuż przed punktem kontrolnym (33.266157, 35.758992): 1, 2 os.;
 140. Szczygieł Carduelis carduelis – 27.04 – Orvim Reservoir Park (33.138886, 35.733078): +; Pardes Hanna-Karkur: +;
 141. Makolągwa Carduelis cannabina – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): 2os.;
 142. Dziwonia synajska Carpodacus synoicus – 29.04. – Ued Nahal Hatsera (30.949459, 35.235513): słyszany 1 samiec;
 143. Trznadel smużkowany Emberiza striolata – 28.04. – Ejlat -Holland Park (29.573299, 34.959127): 1 samiec;
 144. Potrzeszcz Emberiza calandra – 27.04. – 3,5 km odcinek drogi nr 98 (od 33.266273, 35.754833 do 33.2873, 35.75345): 2 os.;